Relacja ze spotkania opłatkowego
 
 
Wojewódzki Urząd Pracy
 
Wybory MSS
 
POSTULATY SOŁTYSÓW
 
Statut
 
Fotki
 
Sztandar
 
PAKIET UBEZPIECZENIOWY SOŁTYSA
 
Taka sobie grupka
 
Dodatkowe grupy
 
Echo
     
Konferencja „WIEJSKA POLSKA. Przedsiębiorcza wieś” - Konin 2014
Podstawowa Opieka Medyczna
Najlepszy sołtys
     
e-mail  
Wypisz   Dopisz


W sobotę 21.01.2017 r. odbyło się wojewódzkie spotkanie opłatkowe Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, które zgromadziło, oprócz wielu znamienitych gości, kilkaset sołtysów-delegatów z poszczególnych gmin całej Małopolski.

   

Wydarzenie miało miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w podkrakowskich Łagiewnikach.  Rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą dziękczynną za posługę Księdza Metropolity Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza oraz w intencji sołtysów i Ojczyzny. Swoje słowo na początku nabożeństwa do zgromadzonych skierował ks. prałat dr Franciszek Ślusarczyk – kustosz Sanktuarium, a nabożeństwo prowadził ksiądz dr Jerzy Krzanowski z parafii Św. Małgorzaty w Dębnie.

  

W dalszej kolejności zgromadzeni sołtysi wraz z gośćmi udali się do Auli Jana Pawła II, aby uczestniczyć w otwartej części spotkania.

Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Grzegorz Przybyło powitał przybyłych gości wśród których byli m.in. Wicewojewoda Pan Józef Gawron, Dyrektor Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pan Adam Ślusarczyk, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Pan Jacek Pająk, Dyrektor Biura Rektora Uniwersytetu Rolniczego Pan Szymon Sikorski, Dyrektor Regionalny Banku BGŻ BNP Paribas Pan Tadeusz Wójcik, Prezes Stowarzyszenia „Ojcowizna” Pan Leszek Murzyn oraz Sekretarz tegoż Stowarzyszenia Pan Stanisław Kleszcz.

 

Spotkanie uświetnili również mali, zdolni artyści z gminy Liszki oraz gminy Dębno, którzy swoimi kolędami wprowadzili zgromadzonych w świąteczny nastrój. A za wspaniałe występy otrzymali drobne upominki od Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów.

      

Szczególnym punktem było wręczenie przez Wicewojewodę Pana Józefa Gawrona odznaczeń od Prezydenta RP za działalność na rzecz społeczności lokalnych. A otrzymali je Pan Stanisław Kaszyk - Wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów „Złoty Krzyż Zasługi” oraz Pani Maria Fiołek - była Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Bocheńskiej „Brązowy Krzyż Zasługi”.

Następnie zaproszeni goście, kolejno przemawiając na scenie, złożyli życzenia noworoczne dla wszystkich sołtysów oraz zapewnili wsparcie dla Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów w realizowaniu swojej misji.

    

W ostatniej części spotkania głos zabrał Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów – Grzegorz Przybyło. „Dziękując wszystkim za obecność, składam najlepsze życzenia noworoczne dla szanownych gości oraz wszystkich koleżanek sołtysek i kolegów sołtysów.

Podsumowując ubiegły rok 2016, mogę stwierdzić, że był on dla naszego Stowarzyszenia wyjątkowy.  Po kilkuletniej przerwie, organizacja na nowo nabrała rozmachu w swej działalności, aby przede wszystkim dbać o małopolskich sołtysów, a co za tym o nasze małe ojczyzny.

W najnowszej historii Stowarzyszenia znalazły się dwa wydarzenia z ubiegłego roku, które istotnie wskazały, że Stowarzyszenie odgrywa ważną rolę nie tylko w województwie małopolskim, ale i w Polsce. Pierwsze z nich miało miejsce w czerwcu 2016, gdzie w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim, Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów zorganizowało Ogólnopolski Zjazd Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Jego uczestnikami byli delegaci ze stowarzyszeń  działających na terenie kraju i zrzeszających sołtysów z całej Polski.

Drugie, za które dziś chce podziękować, to wyjątkowe wyróżnienie Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów przez odznaczenie go przez Województwo Małopolskie Brązowym Medalem - za wkład w rozwój naszej, pięknej Małopolski. Odznaczenie zostało wręczone podczas Święta Województwa Małopolskiego na zamku w Wiśniczu. To wyróżnienie jest docenieniem pracy wszystkich sołtysów, wszystkich członków Stowarzyszenia w trakcie 24-rech lat jego funkcjonowania.

 

Trzeba także wspomnieć o takich inicjatywach jak powrót do podtrzymania tradycji opłatkowej - w styczniu poprzedniego roku odbyło się pierwsze po kilkuletniej przerwie spotkanie opłatkowe.  Kolejna z nich to coroczny Konkurs Na Najlepszego Sołtysa Województwa Małopolskiego. Nie można zapomnieć również o drobnych rzeczach jak zwykłe spotkania członków zarządu z sołtysami, wydanie materiałów promocyjnych Stowarzyszenia oraz o pracy wewnątrz naszej Organizacji, które usprawniały jej funkcjonowanie.

       

Koniec ubiegłego roku przyniósł nawiązanie relacji i współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, z ARMIR-em, a także Uniwersytetem Rolniczym. Jeśli chodzi o media należy wymienić tutaj  Radio Kraków, gdzie nasi sołtysi mają możliwość opowiedzenia na antenie słuchaczom o swoich miejscowościach, ludziach czy też podejmowanych, innowacyjnych działaniach. W tym miejscu warto podkreślić, że od wielu lat, przede wszystkim, wtedy gdy kondycja naszej Organizacji była trochę gorsza, zawsze wspierał nas Bank BGŻ, a obecnie BGŻ BNP Paribas, w osobie Pana Tadeusza Wójcika. Dzisiaj, serdecznie pragnę podziękować wszystkim osobom i instytucjom, także i tym których tutaj nie wymieniłem, a wspierają nas choćby w najmniejszym zakresie.

Obecny 2017 rok jest będzie dla nas czasem szczególnym. Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów będzie obchodzić 25-cio lecie swojego istnienia. Już podjęliśmy działania mające na celu uświetnienie tej rocznicy. Już dziś, w imieniu całego zarządu, wszystkich obecnych na spotkaniu, serdecznie zapraszam na tę dużą uroczystość, która odbędzie się na przełomie miesięcy wrzesień/październik. Podczas tego wydarzenia chcemy docenić wszystkich naszych partnerów, którzy wspierali naszą organizację. Zapraszam ich także do włączenia się w tę uroczystość. Dodam, że będzie to duże wydarzenia z udziałem wielu znamienitych gości, w tym  przede wszystkim sołtysów z całej Małopolski.

Ten rok to także  organizacja Konkurs Na Najlepszego Sołtysa Małopolski, którego rozstrzygnięcie tym razem będzie miało miejsce w Radgoszczy.  To również konkurs Wojewódzkiego Urzędu Pracy, skierowany do sołtysów i samorządów wspierających edukację. To także w dalszym ciągu nawiązywanie i odświeżanie relacji z instytucjami i osobami związanymi z małopolską wsią. Ponadto czeka nas praca nad publikacją podsumowującą 25-lecie naszej Organizacji. Cieszy nas również fakt powstania Instytutu Socjologii Wsi na Uniwersytecie Rolniczym, gdyż jest to nauka, której nieodłącznym elementem są i będą sołtysi oraz polska wieś.

Nie sposób dziś przewidzieć co dokładnie nas czeka i co jeszcze uda nam się zrealizować. Powyższe plany to założone minimum do wykonania. Jestem pewien, że sprawne funkcjonowanie naszej Organizacji przyczyni się w bezpośredni sposób do efektywnego wspierania sołtysów z całej Małopolski i rozwoju małopolskiej wsi.”

Kolejnym elementem spotkania było połamanie się opłatkiem i złożenia sobie życzeń przez obecnych sołtysów i zgromadzonych gości. Po czym wszyscy zostali zaproszeni na wspólny obiad.

 Po części oficjalnej odbyło się Walne Zebranie Delegatów  Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, podczas którego Zarząd przedstawił informację o działalności w ubiegłym roku i przedstawił  plan na obecny rok oraz  zachęcał do aktywnego uczestnictwa w funkcjonowaniu stowarzyszenia.

wsteczWstecz Drukuj stronę / Wersja do druku